0
Chair/Table Cart, Metal, 600 lb Capacity, 20.86″ x 50.78″ to 72.04″ x 43.3″, Black
$676.00
Adjustable to accommodate most styles of folding chairs/tables. Convenient steel construction cart can be used as both a folding chair cart or table cart. Adjustable U-bar keeps folding chairs from falling over during transport. U-bar is removable for table storage. Heavy-duty casters; two locking. Holds up to 600 lbs. Includes safety strap. Material(s): Steel; Overall Material Type: Metal; Color(s): Black; Color Family: Black.
100 in stock
| Bin Quantity: | 0 |
|---|---|
| Caster/Wheel Features: | Heavy-Duty |
| Caster/Wheel Indicator: | Yes |
| Caster/Wheel Size: | 4" |
| Color Family: | Black |
| Color(s): | Black |
| Compact Storage Indicator: | No |
| Compartment Handle(s): | 0 |
| Door Quantity: | 0 |
| For Use With: | Alera® Folding Chairs & Tables |
| Global Product Type: | Chair/Table Carts |
| Handle Quantity: | 1 |
| Height (Max): | 43.3" |
| Lock: | No |
| Material(s): | Steel |
| Maximum Weight Capacity: | 600 lb |
| Number of Drawers: | 0 |
| Number of Shelves: | 1 |
| Number of Wheels: | 4 |
| Overall Depth: | 50.78" to 72.04" |
| Overall Material Type: | Metal |
| Overall Width: | 20.86" |
| Package Includes: | (1) Safety Strap |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Power Management Indicator: | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Shelf Type(s): | Fixed |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Wheel Type: | (2) Locking Swivel; (2) Non-Locking Swivel |
Additional information
| Weight | 65.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.70 × 8.00 in |

Reviews
There are no reviews yet.