0
imageCLASS D1650 Wireless Multifunction Laser Printer, Copy/Fax/Print/Scan
$1,081.12
Designed for small to mid-size workgroups, the imageCLASS D1650 balances speedy performance, minimal maintenance, and the ability to expand paper capacity for busy groups. A 5″ color touchscreen delivers an intuitive user experience and can be customized by a device administrator to simplify many daily tasks. Machine Functions: Copy; Fax; Print; Scan; Printing Type: Laser; Maximum Print Speed (Black): 45 ppm; Network Ready: Yes.
100 in stock
| Accepts Paper Size: | C5 Envelope; COM10 Envelope; Custom; DL Envelope; Executive; Monarch Envelope; Legal; Letter; Statement |
|---|---|
| Accepts Paper Size: | C5 Envelope; COM10 Envelope; Custom; DL Envelope; Executive; Monarch Envelope; Legal; Letter; Statement |
| Auto Document Feed/Sheets: | 50 |
| Auto Document Feed/Sheets: | 50 |
| Auto Duplexing Functions: | Fax; Print; Scan |
| Auto Duplexing Functions: | Fax; Print; Scan |
| Broadcast Groups: | 310 |
| Broadcast Groups: | 310 |
| B&W or Color Output: | B&W |
| B&W or Color Output: | B&W |
| Connector/Port/Interface: | Ethernet; USB; Wi-Fi |
| Connector/Port/Interface: | Ethernet; USB; Wi-Fi |
| Copying Speed (Black): | 45 ppm |
| Copying Speed (Black): | 45 ppm |
| Delayed Transmission: | Yes |
| Delayed Transmission: | Yes |
| Depth: | 23.18" |
| Depth: | 23.18" |
| Dual Access Capability: | Yes |
| Dual Access Capability: | Yes |
| Duplex Printing: | Automatic |
| Duplex Printing: | Automatic |
| Fax Memory (Pages): | 512 |
| Fax Memory (Pages): | 512 |
| Fax Resolution (Black) (Width x Height): | 400 x 400 dpi |
| Fax Resolution (Black) (Width x Height): | 400 x 400 dpi |
| Fax Transmission Speed: | 33.6 kb/s |
| Fax Transmission Speed: | 33.6 kb/s |
| First Page Out: | 6.2 s |
| First Page Out: | 6.2 s |
| Global Product Type: | Printer, Copier, Scanner, Fax Multifunction Machines |
| Global Product Type: | Printer, Copier, Scanner, Fax Multifunction Machines |
| Height: | 22.68" |
| Height: | 22.68" |
| LCD Display Format: | 5" Color Touch Panel |
| LCD Display Format: | 5" Color Touch Panel |
| LCD Display (Yes/No): | Yes |
| LCD Display (Yes/No): | Yes |
| Machine Functions: | Copy; Fax; Print; Scan |
| Machine Functions: | Copy; Fax; Print; Scan |
| Maximum Copies: | 999 |
| Maximum Copies: | 999 |
| Maximum Copy Size (W x H): | 8.5 x 14 |
| Maximum Copy Size (W x H): | 8.5 x 14 |
| Maximum Memory: | 1 GB |
| Maximum Memory: | 1 GB |
| Maximum Paper Size: | 8.5 x 14 |
| Maximum Paper Size: | 8.5 x 14 |
| Maximum Print Speed (Black): | 45 ppm |
| Maximum Print Speed (Black): | 45 ppm |
| Model Name/Number: | imageCLASS D1650 |
| Model Name/Number: | imageCLASS D1650 |
| Network Capable: | Yes |
| Network Capable: | Yes |
| Network Ready: | Yes |
| Network Ready: | Yes |
| Network Types: | 10/100/1000Base-T Ethernet; 802.11b/g/n Wireless |
| Network Types: | 10/100/1000Base-T Ethernet; 802.11b/g/n Wireless |
| Operating System Compatibility: | Mac® OS X 10.8.5 and Later; Windows® Server 2008, 7, 8.1, Server 2012, 10, Server 2016 |
| Operating System Compatibility: | Mac® OS X 10.8.5 and Later; Windows® Server 2008, 7, 8.1, Server 2012, 10, Server 2016 |
| Package Includes: | Canon Genuine Toner 121; Power Cord; User Software DVD-ROM; Getting Started Guide; Warranty Card |
| Package Includes: | Canon Genuine Toner 121; Power Cord; User Software DVD-ROM; Getting Started Guide; Warranty Card |
| Paper Input: | 550 Sheet Paper Cassette; 100 Sheet Stack Bypass |
| Paper Input: | 550 Sheet Paper Cassette; 100 Sheet Stack Bypass |
| Paper Input Capacity (Sheets): | 650 |
| Paper Input Capacity (Sheets): | 650 |
| PC Free Printing: | Yes |
| PC Free Printing: | Yes |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Power Consumption: | 1,390 W Peak |
| Power Consumption: | 1,390 W Peak |
| Power Requirements: | AC 120 V-127 V, 60 Hz |
| Power Requirements: | AC 120 V-127 V, 60 Hz |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Printing Type: | Laser |
| Printing Type: | Laser |
| Print Resolution (Black) (Width x Height): | 600 x 600 dpi |
| Print Resolution (Black) (Width x Height): | 600 x 600 dpi |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Reduction/Enlargement Range [Max]: | 400% |
| Reduction/Enlargement Range [Max]: | 400% |
| Reduction/Enlargement Range [Min]: | 25% |
| Reduction/Enlargement Range [Min]: | 25% |
| Scan Resolution (Width x Height): | 600 x 600 dpi |
| Scan Resolution (Width x Height): | 600 x 600 dpi |
| Secure Print Function: | Yes |
| Secure Print Function: | Yes |
| Speed Dial Memories: | 281 |
| Speed Dial Memories: | 281 |
| Standard Memory: | 1 GB |
| Standard Memory: | 1 GB |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Weight: | 55.3 lbs |
| Weight: | 55.3 lbs |
| Width: | 22" |
| Width: | 22" |
| Wireless Printing: | Yes |
| Wireless Printing: | Yes |
| Zoom Increments: | 1% |
| Zoom Increments: | 1% |
Additional information
| Weight | 55.30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.00 × 22.68 in |

Reviews
There are no reviews yet.