0
PresentaBowls Clear Bowls, 48 oz, Plastic, 63/Bag, 252/Carton
$234.88
Clear bowls allow you to easily identify the product within. Elegant design on the bowls creates an upscale image. These bowls are also stackable, saving storage space. They’re versatile, good for holding many different kinds of items including bakery and deli goods and produce. 7.2″ Top Diameter, 3.9″ Base Diameter. Food Container Type: Base; Material(s): OPS – Oriented Polystyrene; Material Type: Plastic; Interior Volume Capacity: 48 oz.
100 in stock
| Color(s): | Clear |
|---|---|
| Color(s): | Clear |
| Diameter: | 7.2" |
| Diameter: | 7.2" |
| Food Container Type: | Base |
| Food Container Type: | Base |
| For Use With: | Dart PresentaBowls Lids C64BL, C64BDL |
| For Use With: | Dart PresentaBowls Lids C64BL, C64BDL |
| Global Product Type: | Takeout Food Containers |
| Global Product Type: | Takeout Food Containers |
| Height: | 3.6" |
| Height: | 3.6" |
| Hinged Lid (Yes/No): | No |
| Hinged Lid (Yes/No): | No |
| Interior Volume Capacity: | 48 oz |
| Interior Volume Capacity: | 48 oz |
| Material(s): | OPS - Oriented Polystyrene |
| Material(s): | OPS - Oriented Polystyrene |
| Material Type: | Plastic |
| Material Type: | Plastic |
| Number of Compartments: | 1 |
| Number of Compartments: | 1 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Special Features: | 7.2" Top Diameter, 3.9" Base Diameter |
| Special Features: | 7.2" Top Diameter, 3.9" Base Diameter |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Vented (Yes/No): | No |
| Vented (Yes/No): | No |
Additional information
| Weight | 14.05 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.00 × 15.25 in |

Reviews
There are no reviews yet.