0
DesignJet T1600dr 36″ Wide Format PostScript Inkjet Printer
$10,360.00
Keep the project momentum. With radically simple solutions and the easiest PDF printing, it’s easy for everyone to get great results every time. Meet deadlines with the fastest print speed in the most compact, quiet printer. Dynamic security enabled printer. Only intended to be used with cartridges using an HP original chip. Cartridges using a non-HP chip may not work, and those that work today may not work in the future. DesignJet T1600dr 36″ PostScript. Print Resolution (Black) (Width x Height): 2400 x 1200 dpi; Print Resolution (Color) (Width x Height): 2400 x 1200 dpi; B&W or Color Output: Color; Printing Type: Wide Format Inkjet.
100 in stock
| B&W or Color Output: | Color |
|---|---|
| Compliance Standards: | Energy Star Rated |
| Connector/Port/Interface: | Ethernet |
| Depth: | 43" |
| Emulations: | Adobe PostScript 3; Adobe PDF 1.7; CALS G4; HP-GL/2; HP-RTL; JPEG; TIFF |
| Global Product Type: | Wide Format Inkjet Printers |
| Height: | 30" |
| LCD Display (Yes/No): | Yes |
| Maximum Memory: | 128 GB |
| Maximum Paper Size: | 36 x 48 |
| Model Name/Number: | DesignJet T1600dr 36" PostScript |
| Network Capable: | Yes |
| Network Ready: | Yes |
| Network Types: | 10/100/1000Base-T Ethernet |
| Operating System Compatibility: | Android™; iOS®; Mac®; Windows® |
| Package Includes: | Printer Stand; Media Bin; (2) Spindles; Printheads; Introductory Ink Cartridges; User Guide; Power Cords |
| Paper Feeder Type: | Roll Feed; Sheet Feed |
| PC Free Printing: | Yes |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Printing Type: | Wide Format Inkjet |
| Print Resolution (Black) (Width x Height): | 2400 x 1200 dpi |
| Print Resolution (Color) (Width x Height): | 2400 x 1200 dpi |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Special Features: | DesignJet T1600dr 36" PostScript |
| Standard Memory: | 128 GB |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Wide Format Print Width: | 36" |
| Width: | 55" |
| Wireless Printing: | No |
Additional information
| Weight | 257.94 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30.30 × 31.70 in |

Reviews
There are no reviews yet.