0
S803.1 USB Flash Drive, 128 GB, Black
$34.99
The high-performance Lexar JumpDrive S80 USB 3.1 flash drive allows you to quickly and securely transfer photos, videos, and files. Now you can quickly transfer a 3 GB 4K movie clip in less than one minute, compared to the four minutes it takes using a standard USB 2.0 drive. This drive also has advanced security software to help give you peace of mind knowing your files are safe. It’s also backward compatible with USB 3.0 and 2.0 devices, providing added versatility. Connector/Port/Interface: USB 3.1; Storage Capacity: 128 GB; Drive Write Speed: 60 MBps; Reading Speed: 150 MBps.
100 in stock
| Color(s): | Black |
|---|---|
| Connector/Port/Interface: | USB 3.1 |
| Drive Write Speed: | 60 MBps |
| Global Product Type: | USB Flash Drives |
| Operating System Compatibility: | Mac®; Windows® |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Reading Speed: | 150 MBps |
| Storage Capacity: | 128 GB |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
Additional information
| Weight | 0.04 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.00 × 0.45 in |

Reviews
There are no reviews yet.