0
Cube Truck, 59 gal, 300 lb Capacity, Plastic, Black
$770.99
Diamond caster pattern provides superior maneuverability. Great for waste collection, material transport and laundry handling. Optional lids sold separately. Waste Receptacle Type: Cube Truck; Material(s): Plastic; Application: Laundry Transport; Materials Handling; Waste Collection; Interior Volume Capacity: 59 gal.
100 in stock
| Application: | Laundry Transport; Materials Handling; Waste Collection |
|---|---|
| Color Family: | Black |
| Color(s): | Black |
| Depth: | 38" |
| Global Product Type: | Cube & Utility Truck Waste Receptacles |
| Height: | 28.13" |
| Interior Volume Capacity: | 59 gal |
| Lid Type: | Clamshell |
| Material(s): | Plastic |
| Maximum Weight Capacity: | 300 lb |
| Opening Type: | Top Door |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Shape: | Rectangular Prism |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Waste Receptacle Type: | Cube Truck |
| Width: | 26" |
Additional information
| Weight | 35.94 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26.25 × 29.00 in |

Reviews
There are no reviews yet.