0
Indoor Utility Step-On Waste Container, 12 gal, Plastic, Red
$211.36
Creates hands-free sanitary waste management. These step-on trash cans are ideal for areas where medical waste originates, including patient rooms, lab procedure rooms, and emergency rooms. Features tough puncture-resistant all-plastic construction and quiet heavy-duty pedal for hands-free sanitary use. The step-on trash can offers a slow-close integrated lid damper to help keep odors and bacteria from escaping. They assist in complying with OSHA regulation. Waste Receptacle Type: Indoor All-Purpose Waste Bin; Material(s): Plastic; Application: Indoor All-Purpose Waste Disposal; Interior Volume Capacity: 12 gal.
100 in stock
| Application: | Indoor All-Purpose Waste Disposal |
|---|---|
| Color Family: | Red |
| Color(s): | Red |
| Depth: | 16.25" |
| Global Product Type: | Indoor All-Purpose Waste Bins |
| Height: | 23.63" |
| Interior Volume Capacity: | 12 gal |
| Lid Type: | Foot-Lever Clamshell |
| Material(s): | Plastic |
| Opening Type: | Top Door |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Shape: | Rectangular Prism |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Waste Receptacle Type: | Indoor All-Purpose Waste Bin |
| Width: | 15.75" |
Additional information
| Weight | 8.87 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.00 × 16.00 in |

Reviews
There are no reviews yet.