0
Microfiber Wet Mopping Pad, 24″ Long, Split Nylon/Polyester Blend, Blue
$34.16
Unique nylon/polyester microfiber pad captures more dust and dirt particles than conventional pads. Reinforced double-finished edges help to sustain pad’s shape and durability. Still effective after repeated launderings. Mop Head Type: Wet Mop; Application: Floor Maintenance; Mop Head Style: Microfiber Wet Room Pad; Mop Head Size: 24″ x 5″.
100 in stock
| Application: | Floor Maintenance |
|---|---|
| Compliance Standards: | LEED Applicable |
| Global Product Type: | Wet Mop Head Pads |
| Green Information: | Packaging contains a minimum of 30% post-consumer recycled content. |
| Mop Head Color: | Blue |
| Mop Head Material: | Microfiber |
| Mop Head Size: | 24" x 5" |
| Mop Head Style: | Microfiber Wet Room Pad |
| Mop Head Type: | Wet Mop |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Washable: | Yes |
Additional information
| Weight | 0.34 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.50 × 0.50 in |

Reviews
There are no reviews yet.