Steel Single-Sided Book Cart, Metal, 3 Shelves, 300 lb Capacity, 36″ x 14.5″ x 43.5″, Sand
$939.00
Safco Single-Sided Book Cart holds manuals, binders, folders and files to keep your books organized and mobile. Heavy-duty steel cart features three slanted shelves to hold books in place and oversized swivel wheels for easy rolling. Manufactured with 100% welded steel, the cart includes a powder coat finish to help resist chipping and scratching while the oversized swivel wheels allow for easy movement. This versatile cart is designed for use in an office, collaborative space, library, classroom, home office, church, bookstore or any space that needs organization for essential documents and literature. Single-Sided Book Cart. Material(s): Steel; Overall Material Type: Metal; Color(s): Sand; Color Family: Beige.
100 in stock
| Bin Quantity: | 0 |
|---|---|
| Caster/Wheel Indicator: | Yes |
| Color Family: | Beige |
| Color(s): | Sand |
| Compact Storage Indicator: | No |
| Compartment Handle(s): | 0 |
| Door Quantity: | 0 |
| Global Product Type: | Book Carts |
| Handle Quantity: | 2 |
| Height (Max): | 43.5" |
| Lock: | No |
| Material(s): | Steel |
| Maximum Weight Capacity: | 300 lb |
| Number of Drawers: | 0 |
| Number of Shelves: | 3 |
| Number of Wheels: | 4 |
| Overall Depth: | 14.5" |
| Overall Material Type: | Metal |
| Overall Width: | 36" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Power Management Indicator: | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Shelf Type(s): | Fixed |
| Special Features: | Single-Sided Book Cart |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Wheel Type: | (2) Locking Swivel; (2) Non-Locking Swivel |
Additional information
| Weight | 46.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.00 × 16.50 in |

Reviews
There are no reviews yet.