0
Cosset Ergonomic Task Chair, Supports Up to 275 lb, 19.5″ to 22.5″ Seat Height, Gray Seat/Back, Black Base
$865.69
Active Contoured Ergonomic Support (ACES) provides support while perching to support your back at any sitting position. SertaPedic® comfort support cushion system with memory foam and pocket coils. Upholstered in a durable Culp fabric. Height adjustable arms for custom comfort. Pneumatic lift with tilt tension adjustment and lockout feature. Five-star nylon base with casters for easy mobility. American Chiropractic Association endorsed office seating. Recommended Application Area(s): Executive & Management; General Office & Task; Seat Color: Gray; Back Color: Gray; Color Family: Gray.
100 in stock
| Arm Height From Seat: | 5.25" to 8.75" |
|---|---|
| Armrest Color: | Black |
| Armrest Material: | Polyurethane |
| Arms Included: | Yes |
| Arm Type: | Padded T-Bar |
| Asynchronous Control: | No |
| Back Color: | Gray |
| Back Height Adjustment: | No |
| Back Height Maximum: | 18.5" |
| Back Surface Material: | Fabric |
| Back Surface Material Family: | Fabric |
| Back Width Maximum: | 20.75" |
| Base/Frame Color: | Black |
| Base/Frame Material(s): | Nylon |
| Caster/Glide Details: | Five Hooded Casters |
| Color Family: | Gray |
| Compliance Standards: | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Disclaimer Statement: | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Distance Between Arms: | 20.5" |
| Dual-Action Tilt: | No |
| Dual-Clutch Posture Control: | No |
| Global Product Type: | Office Chairs |
| Integral Lumbar Support: | No |
| Knee Tilt: | No |
| Multi-Task Control: | No |
| Overall Depth Maximum: | 29.25" |
| Overall Height Maximum: | 41" |
| Overall Height Minimum: | 38" |
| Overall Width Maximum: | 27.5" |
| Pneumatic Seat Height Adjustment: | Yes |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Posture Lock: | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Recommended Application Area(s): | Executive & Management; General Office & Task |
| Seat Color: | Gray |
| Seat Depth Maximum: | 18" |
| Seat Depth Minimum: | 12.25" |
| Seat Glide Mechanism: | No |
| Seat Height Maximum: | 22.5" |
| Seat Height Minimum: | 19.5" |
| Seat Surface Material: | Fabric |
| Seat Surface Material Family: | Fabric |
| Seat Width Maximum: | 20.75" |
| Synchronized Knee Tilt: | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock: | Yes |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Variable Synchro-Tilt: | No |
| Weight Capacity: | Supports Up to 275 lb |
Additional information
| Weight | 55.62 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.25 × 19.50 in |

Reviews
There are no reviews yet.