0
Moisture Resistant Expanding Wallet, 1″ Expansion, 1 Section, String-and-Button Closure, Letter Size, Clear, 10/Pack
$28.77
Add an extra layer of protection to critical paperwork with these clear expanding wallets. Durable poly construction offers resistance to water and tearing, while the string-and-button closures keep documents secure while in transit. Each expanding wallet boasts a 1″ expansion to accommodate stacks of letter-size pages, keeping them neatly organized inside. Pocket/Wallet Type: Documents/Files; Document Size Range: Letter; Overall Expansion: 1″; Closure Type: String-and-Button.
100 in stock
| Closure Type: | String-and-Button |
|---|---|
| Color Family: | Clear |
| Color(s): | Clear |
| Document Size Range: | Letter |
| Expansion Per Pocket: | 1" |
| Global Product Type: | Transport Wallets |
| Material(s): | Plastic |
| Number of Accessory Pockets: | 0 |
| Number of File Pockets: | 1 |
| Overall Expansion: | 1" |
| Pocket/Wallet Type: | Documents/Files |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Tab Type: | Tabless |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
Additional information
| Weight | 0.80 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.54 × 1.09 in |

Reviews
There are no reviews yet.