0
Cutlery for Cutlerease Dispensing System, Mediumweight Fork, Plastic, Black, 960/Box
$98.82
For use with the Cutlerease® Dispensing System (sold separately). Cutlery in the dispensing system stays hygienic with no cross contamination, thanks to a catch tray to drop into. Handle-first delivery maintains cutlery’s sanitary eating area. Utensils Type: Fork; Material Type: Plastic; Material(s): Polystyrene; Color(s): Black.
100 in stock
| Color(s): | Black |
|---|---|
| Compliance Standards: | IEE99910 |
| Global Product Type: | Disposable Forks |
| Grade: | Mediumweight |
| Length: | 6.38" |
| Material(s): | Polystyrene |
| Material Type: | Plastic |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Utensils Type: | Fork |
Additional information
| Weight | 8.20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.64 × 9.05 in |


Reviews
There are no reviews yet.