0
Jumbo Straws, 7.75″, Polypropylene, Red/White Striped, 250/Pack, 50 Packs/Carton
$111.17
Unwrapped, plastic straws offer function and convenience for on-the-go drinks. High-quality material provides strength while also maintaining flexibility. Ideal for sipping cold liquids like soda, juice, milk and iced coffee. The jumbo straws are perfect for offices, schools, restaurants and events. Each straw is unwrapped for immediate use or for loading into a dispenser or beverage container. Color(s): Red/White Striped; Color Family: Multicolor; Material(s): Polypropylene; Size: 7.75″.
100 in stock
| Color Family: | Multicolor |
|---|---|
| Color(s): | Red/White Striped |
| Global Product Type: | Unwrapped Straws |
| Material(s): | Polypropylene |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Size: | 7.75" |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
Additional information
| Weight | 12.68 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.29 × 16.14 in |

Reviews
There are no reviews yet.