0
LaserJet Pro MFP 3101fdw Multifunction Laser Printer, Copy/Fax/Print/Scan
$484.28
This LaserJet Pro printer is built with powerful productivity features for small teams—fast speeds, built-in security, and cloud connectivity so you can setup and manage it from anywhere. This printer uses dynamic security, which may be updated periodically by firmware updates. The printer is intended to be used solely with cartridges using an original HP chip. Cartridges using a non-HP chip may not function or may cease to function. Machine Functions: Copy; Fax; Print; Scan; Printing Type: Laser; Maximum Print Speed (Black): 35 ppm; Network Ready: Yes.
100 in stock
| Accepts Paper Size: | #10 Envelopes; 3" x 5"; 4" x 6"; 5" x 7"; 5" x 8"; 8.5" x 13"; Executive; Legal; Letter; Monarch Envelope; Oficio |
|---|---|
| Auto Document Feed/Sheets: | 50 |
| Auto Duplexing Functions: | |
| Best Transmission Speed: | 3 Seconds/Page |
| Borderless Printing: | No |
| B&W or Color Output: | B&W |
| Compliance Standards: | Energy Star Rated; EcoLogo Certified |
| Connector/Port/Interface: | Ethernet; USB; Wi-Fi |
| Copying Speed (Black): | 35 cpm |
| Delayed Transmission: | Yes |
| Depth: | 29.9" |
| Dual Access Capability: | No |
| Duplex Printing: | Automatic |
| Fax Forwarding/Paging: | Yes |
| Fax Memory (Pages): | 500 |
| Fax Transmission Speed: | 33.6 kb/s |
| First Page Out: | 6.6 s |
| Global Product Type: | Printer, Copier, Scanner, Fax Multifunction Machines |
| Height: | 18.7" |
| LCD Display Format: | 2.7" CGD Touchscreen |
| LCD Display (Yes/No): | Yes |
| Machine Functions: | Copy; Fax; Print; Scan |
| Maximum Copies: | 999 |
| Maximum Copy Size (W x H): | 8.5 x 14 |
| Maximum Memory: | 512 MB |
| Maximum Paper Size: | 8.5 x 14 |
| Maximum Print Speed (Black): | 35 ppm |
| Model Name/Number: | LaserJet Pro MFP 3101fdwe |
| Monthly Duty Cycle (Pages): | 50,000 |
| Network Capable: | Yes |
| Network Ready: | Yes |
| Network Types: | 10/100Base-TX Ethernet; 802.11b/g/n Wireless |
| Operating System Compatibility: | Mac® OS X 10.15, 11, 12; Windows® 10, 11 |
| Package Includes: | HP Black LaserJet Toner Introductory Cartridge; Setup Guide; Reference Guide; Regulatory Flyer; Warranty Guide; Power Cord |
| Paper Input: | 250 Sheet Tray |
| Paper Input Capacity (Sheets): | 250 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Power Consumption: | 436 W Peak |
| Power Requirements: | AC 110 V-127 V, 50 Hz/60 Hz |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Printing Type: | Laser |
| Print Resolution (Black) (Width x Height): | 1200 x 1200 dpi |
| Processor Speed: | 800 MHz |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Reduction/Enlargement Range [Max]: | 400% |
| Reduction/Enlargement Range [Min]: | 25% |
| Remote Fax Retrieval: | No |
| Scan Resolution (Width x Height): | 300 x 300 dpi |
| Speed Dial Memories: | 200 |
| Standard Memory: | 512 MB |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Weight: | 30 lbs |
| Width: | 16.8" |
| Wireless Printing: | Yes |
Additional information
| Weight | 30.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.29 × 14.92 in |

Reviews
There are no reviews yet.