0
EL-501XBWH Scientific Calculator, 10-Digit LCD
$15.99
Ideal for students studying general math, pre-algebra, algebra, geometry and trigonometry. Performs more than 130 scientific and math functions. Hard cover protects calculator from scratches. Auto power down feature. Permitted for use on AP Chemistry, AP Physics, PSAT/NMSQT, SAT I, SAT II, Math IC and Math IIC tests. Power Source(s): Battery; Display Notation: Numeric; Number of Display Digits: 10; Display Characters x Display Lines: 10 x 1.
100 in stock
| +/- Switch Key: | Yes |
|---|---|
| Amortization: | No |
| Backspace Key: | Yes |
| Base Number Calculations: | Yes |
| Bond Calculations: | No |
| Calculators Display Type: | LCD |
| Calculators Memory: | One |
| Case: | Hard Case |
| Cash Flow Calculations: | No |
| Complex Number Calculations: | Yes |
| Confidence Interval Calculating: | No |
| Cost/Sell/Margin: | No |
| Currency Exchange Function: | No |
| Date Calculations: | No |
| Decimal Function: | No |
| Depreciation Calculations: | No |
| Display Angle: | Flat |
| Display Characters Height: | 12 mm |
| Display Characters x Display Lines: | 10 x 1 |
| Display Notation: | Numeric |
| Double Zero Key: | No |
| Entry Logic: | Standard |
| Equation Editor: | No |
| Fraction Calculations: | No |
| Fraction/Decimal Conversions: | No |
| Global Product Type: | Scientific Calculators |
| Grand Total Key: | No |
| Higher Mathematical Functions: | Algebra; Trigonometry |
| Hyperbolic Functions: | Yes |
| Hypothesis Testing: | No |
| Interest Rate Conversion: | No |
| Item Count Function: | No |
| Levels of Parentheses: | 5 |
| Linear Regression: | No |
| Loan Calculation: | No |
| Logical (Boolean) Operations: | No |
| Markup/Down Key: | No |
| Matrices: | No |
| Metric Conversion: | No |
| Number of Display Digits: | 10 |
| Package Includes: | Batteries; Hard Cover |
| Percent Add-On/Discount: | No |
| Percent Key(s): | Yes |
| Polar-Rectangular Conversion: | Yes |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Power Source(s): | Battery |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Probability (Random Number): | Yes |
| Replacement Batteries: | LR44 |
| Simultaneous Equations: | No |
| Size: | 3.13 x 5.75 |
| Square Root Key: | Yes |
| Tax Calculation: | No |
| Time-Value-of-Money: | No |
| Time/Date: | No |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Trig/Log Functions: | Yes |
| Variable Regression: | No |
| Variable Statistics: | One |
| Wall-Mountable: | No |
Additional information
| Weight | 0.35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.00 × 8.50 in |


Reviews
There are no reviews yet.