0
Acer Nitro ED273 S3 Curved FHD LED Gaming Monitor, 27″ Widescreen, VA Panel, 1920 Pixels x 1080 Pixels
$205.71
The Acer Nitro ED273 S3 has a curved 27″ 1920 x 1080 display with an ultrafast 180 Hz refresh rate. Connect laptops, PCs, gaming consoles and other multimedia devices with HDMI or DisplayPort connectivity. Display Type: LED; Panel Type: VA; Backlight Type: LED; Resolution: 1920 Pixels x 1080 Pixels.
100 in stock
| Aspect Ratio: | 16.9 |
|---|---|
| Backlight Type: | LED |
| Color(s): | Black |
| Contrast Ratio: | 3000:1 |
| Diagonal Monitor Size: | 27" |
| Digital Input: | (1) DisplayPort; (2) HDMI |
| Display Type: | LED |
| Frame Refresh Rate: | 180 Hz |
| Global Product Type: | LED Monitors |
| Panel Type: | VA |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Power Input: | AC 100-240 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Resolution: | 1920 Pixels x 1080 Pixels |
| Response Time: | 1 ms |
| Screen Dimensions (W x H): | 24.06 x 7.83 x 17.95 |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Viewing Angle: | 178° |
| Widescreen: | Yes |
Additional information
| Weight | 12.05 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.20 × 6.10 in |

Reviews
There are no reviews yet.