0
Pronto Desktop Dye Sublimation/Thermal Transfer Printer
$2,173.67
Complete Access Kit is the complete solution to a company starting an identification program. The kit contains everything you need to create your own custom-designed badges from start to finish. Magicard Pronto printer prints single-sided cards with a print speed of 35 seconds for color and seven seconds for monochrome. Magicard MA300YMCKO color ribbon can produce 300 prints. B&W or Color Output: Color; Printing Type: Dye Sublimation; Model Name/Number: Pronto; LCD Display (Yes/No): Yes.
100 in stock
| B&W or Color Output: | Color |
|---|---|
| Connector/Port/Interface: | USB |
| Depth: | 10.6" |
| Global Product Type: | Dye Sublimation Printers |
| Height: | 9.1" |
| LCD Display (Yes/No): | Yes |
| Model Name/Number: | Pronto |
| Network Capable: | No |
| Network Ready: | No |
| Operating System Compatibility: | Linux®; Mac® OS X 10.9 and Later; Windows® XP, Server 2003, Vista™, Server 2008, 7, Server 2012, 8.1, 10, Server 2016 |
| Package Includes: | (500) CR80-Size PVC Cards; (120) Black Ring Lanyards; Slot Punch; (500) Strap Clips; Backdrop; Asure ID Solo 7 ID Card Software; Credential Cam Web Camera |
| Paper Feeder Type: | Manual Feed |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Printing Type: | Dye Sublimation |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Width: | 8.4" |
| Wireless Printing: | No |
Additional information
| Weight | 30.35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.00 × 12.00 in |

Reviews
There are no reviews yet.