0
ASMBLD Faux Leather Wirebound Notebook, 1-Subject, Medium/College Rule, Tan Cover, (80) 8.5 x 5.75 Sheets
$19.50
Rugged and durable, the ASMBLD personal notebook offers lined and perforated pages. Perfect for travel writing, job interviews, or business meetings, this undated notebook comes with a faux leather cover in tan and sturdy twin-wire binding in gunmetal gray. Pocket Sized: No; Book-Binding Type: Wire-O; Book-Binding Details: Twin-Wire; Book-Binding Edge: Side.
100 in stock
SKU: BLS150538
Categories: Appointment Books, Business Notebooks, Calendars, Calendars, Planners & Personal Organizers, Carrying Cases, Forms, Recordkeeping & Reference Materials, Log Books & Journals, Notebooks & Journals, Office, Pad Folios
Brand: Blue Sky®
| Back-Cover Material: | Faux Leather |
|---|---|
| Book-Binding Details: | Twin-Wire |
| Book-Binding Edge: | Side |
| Book-Binding Type: | Wire-O |
| Book-Spine Length: | 8.86" |
| Book Width: | 6.3" |
| Color Family: | Brown |
| Cover Color: | Tan |
| Dated: | No |
| Disclaimer Statement: | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Front-Cover Material: | Faux Leather |
| Global Product Type: | Business Notebooks & Journals |
| Note-Rule Lines per Sheet: | 32 |
| Number of Subjects/Sections: | 1 |
| Pocket Sized: | No |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Sheet-Ruling Color: | Gray |
| Sheet Basis Weight (lb): | 21 lb Bond |
| Sheet Color: | White |
| Sheet Perforation Details: | Macro-Perforation |
| Sheet Rule/Format Type: | Medium/College Rule |
| Sheet Ruling Size: | 9/32" |
| Sheet Size (Bound-Side First): | 8.5 x 5.75 |
| Sheets per Book/Journal: | 80 |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
Additional information
| Weight | 0.80 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.30 × 0.71 in |
Be the first to review “ASMBLD Faux Leather Wirebound Notebook, 1-Subject, Medium/College Rule, Tan Cover, (80) 8.5 x 5.75 Sheets” Cancel reply
Related products
-
Dewdrop Academic Weekly Monthly Planner, Watercolor Floral, Blue/Gray/Purple Cover, 12-Month (July to June): 2025 to 2026
$26.19 Add to cart -
Weekly Appointment Book, 11 x 8.25, Navy Cover, 13-Month: Jan 2026 to Jan 2027
$39.72 Add to cart -
WorkStyle Stitched Monthly Planner, 11 x 8.5, Sunbaked Clay Cover, 12-Month (Jan-Dec): 2026
$13.51 Add to cart -

Badge Floral Academic/Calendar Year Wall Calendar, 24 x 36, 12-Month: (Jul 2025 to Jun 2026)/12-Month: (Jan 2026 to Dec 2026)
$34.99 Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.