0
Casters for Height-Adjustable Table Bases, Grip Ring Stem, 2″ Wheel, Black, 4/Set
$38.00
Casters provide flexibility to bring Sit-to-Stand workstations anywhere in your office, conference or huddle spaces. Move and reposition your Alera® Height-Adjustable Table Bases with these convenient casters. Easy to attach locking casters. Caster/Glide/Wheel: Caster; Color(s): Black; Color Family: Black; Stem Type: Grip Ring Stem.
100 in stock
| Caster/Glide/Wheel: | Caster |
|---|---|
| Caster Quantity: | 4 |
| Caster/Wheel Size: | 2" |
| Color Family: | Black |
| Color(s): | Black |
| Compliance Standards: | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| For Use With: | Alera® Height-Adjustable Table Bases: HTPN1B, HTPN1G, HT2SSB, HT2SSG, HT3SAB, HT3SAG |
| Global Product Type: | Office Furniture Casters |
| Material(s): | Nylon |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Stem Type: | Grip Ring Stem |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Wheel Tread: | Hard |
| Wheel Type: | Twin-Wheel Swivel Caster |
Additional information
| Weight | 3.09 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.06 × 3.70 in |

Reviews
There are no reviews yet.