Clips Grips Tags SuperGrip Display Holder, 1 x 0.5 x 0.5, Clear, 50/Pack
$12.64
Ensure your signage stays in place with the Deflecto® SuperGrip® Sign Holder, designed to hold a variety of signs in different shapes and sizes. Featuring internal grippers, it securely holds signs up to 0.075″ thick, keeping your marketing materials, announcements, or directional signage firmly in place. The peel-and-stick permanent adhesive backing allows for quick, tool-free mounting on most surfaces, making it easy to position signage exactly where it’s needed. Perfect for offices, retail stores, restaurants, and public spaces, this durable and reliable sign holder provides a professional display solution for any environment. Frame Color: Clear; Size: 1 x 0.5 x 0.5; Message(s): Customizable; Insert Size: 5 x 7.
100 in stock
| Base Material: | Plastic |
|---|---|
| Base Material: | Plastic |
| Depth: | 0.5" |
| Depth: | 0.5" |
| Frame Color: | Clear |
| Frame Color: | Clear |
| Global Product Type: | Sign Frames & Holders |
| Global Product Type: | Sign Frames & Holders |
| Height: | 0.5" |
| Height: | 0.5" |
| Insert Size: | 5 x 7 |
| Insert Size: | 5 x 7 |
| Loading: | Top |
| Loading: | Top |
| Material(s): | Plastic |
| Material(s): | Plastic |
| Message(s): | Customizable |
| Message(s): | Customizable |
| Mounting Details: | Permanent Adhesive |
| Mounting Details: | Permanent Adhesive |
| Placement: | Desktop; Wall |
| Placement: | Desktop; Wall |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Shape: | Rectangle |
| Shape: | Rectangle |
| Size: | 1 x 0.5 x 0.5 |
| Size: | 1 x 0.5 x 0.5 |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Width: | 1" |
| Width: | 1" |
| Write-On/Wipe Off Surface: | No |
| Write-On/Wipe Off Surface: | No |
Additional information
| Weight | 0.27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.95 × 1.55 in |

Reviews
There are no reviews yet.