0
Heavyweight Manila End Tab Pocket Folders, Interior Front/Back Panel Pockets, Straight Tabs, Letter Size, 11pt Manila, 25/Box
$115.11
One or two handy pockets on the inside safely hold small or loose materials such as X-rays or photos. Pockets open on the top and inside edges for easy filing and are sealed on the outer edges. The industry standard for efficient shelf filing. This folders feature a double-thick tab for strength and durability. Interior Front and Back Panel Pockets. File Folder Size Type: Letter; File Folder Color: Manila; Color Family: Manila; File Folder Material: 11-pt Manila.
100 in stock
| Color Family: | Manila |
|---|---|
| Disclaimer Statement: | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| File Folder Color: | Manila |
| File Folder Height: | 9.5" |
| File Folder Material: | 11-pt Manila |
| File Folder Size Type: | Letter |
| File Folder Width: | 12.25" |
| File Tab Color: | Manila |
| File Tab Cut: | Straight |
| File Tab Material: | 11-pt Manila |
| File Tab Style: | End Tab |
| Global Product Type: | End Tab File Folders |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 10% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Special Features: | Interior Front and Back Panel Pockets |
| Total Recycled Content Percent: | 10% |
Additional information
| Weight | 3.20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.25 × 1.94 in |

Reviews
There are no reviews yet.