0
Learning Designs Potty Training Pants for Boys, Size 6, 4T-5T, 38 lbs to 50 lbs, 74/Carton
$91.65
Pull-Ups® help make potty training easier vs. using diapers—we’ve helped train 50 million Big Kids and counting! Pull-Ups® Disposable Training Diapers provide all-around coverage with soft, stretchy sides for a great fit, and an underwear-like design that lets your child slide them on and off easily. Pull-Ups® give your child trusted day and night leak protection, with added absorbency—like a baby diaper—where they need it most with easy-open sides for quick changes. Graphics fade when wet to help toddlers learn. Diaper Style: Training Pants; Diaper Size: 6; Baby Weight Range Max [Max]: 50 lbs; Baby Weight Range Min [Min]: 38 lbs.
100 in stock
| Baby Weight Range Max [Max]: | 50 lbs |
|---|---|
| Baby Weight Range Min [Min]: | 38 lbs |
| Color Family: | Multicolor |
| Color(s): | Mickey Mouse |
| Cover Color: | Assorted |
| Cover Color Assortment: | Light Blue; Light Green; Light Pink; Light Violet; Light Yellow |
| Cover Fastener Capacity: | 2" |
| Cover Fasteners: | 1 |
| Cover Material(s): | 11-pt Stock |
| Cover Tab Cut: | 1/3-Cut |
| Cover Tab Position: | Assorted |
| Cover Tab Style: | Top Tab |
| Diaper Size: | 6 |
| Diaper Style: | Training Pants |
| Fastener: | Elastic |
| Folder Size: | Letter |
| Global Product Type: | Baby Diapers |
| Global Product Type: | Undivided Fastener Folders |
| Green Information: | Paper contains 10% post-consumer recycled content, 10% total recycled content. |
| Latex Free: | No |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Total Number of Fasteners: | 1 |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
Additional information
| Weight | 6.83 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.20 × 9.83 in |

Reviews
There are no reviews yet.