Luxury Wipe, Individually Wrapped, 1-Ply, 9.25 x 6, Fresh Aloe, White, 500/Carton
$45.83
The Luxury Makeup Remover Wipe offers an elevated cleansing experience. Made from a non-woven fabric, this large, luxurious wipe provides a soft yet effective cleanse, perfect for removing makeup and impurities with ease. Enriched with fresh aloe vera, it leaves skin feeling clean and refreshed. The gentle formula is paraben-, gluten- and cruelty-free and vegan-friendly, with no added colorants and a fresh, calming scent suitable for all skin types. Each wipe is individually wrapped and sealed for hygiene, with packaging printed using soy-based ink. The neutral design ensures it fits seamlessly into any guest room, spa or amenity display. Towel/Wipe Type: Facial Wipes; Applicable Material: Skin; Material(s): Viscose; Chemical Compound: Purified Water; Polyquaternium-10; PEG-80 Glyceryl Tallowate; PEG-20 Methyl Glucose Ses; Aloe Vera Extract; Glycerin; Imidazolidinyl Urea; Mentholum; Parfum.
100 in stock
| Applicable Material: | Skin |
|---|---|
| Applicable Material: | Skin |
| Application: | Facial Cleansing |
| Application: | Facial Cleansing |
| Capacity (Weight): | 0.33 oz |
| Capacity (Weight): | 0.33 oz |
| Chemical Compound: | Purified Water; Polyquaternium-10; PEG-80 Glyceryl Tallowate; PEG-20 Methyl Glucose Ses; Aloe Vera Extract; Glycerin; Imidazolidinyl Urea; Mentholum; Parfum |
| Chemical Compound: | Purified Water; Polyquaternium-10; PEG-80 Glyceryl Tallowate; PEG-20 Methyl Glucose Ses; Aloe Vera Extract; Glycerin; Imidazolidinyl Urea; Mentholum; Parfum |
| Color(s): | White |
| Color(s): | White |
| Dirt Types: | Cosmetic Residue; Dead Skin Cells; Dust; Makeup; Pollution Particles; Sebum; Skin Oils; Sunscreen; Sweat |
| Dirt Types: | Cosmetic Residue; Dead Skin Cells; Dust; Makeup; Pollution Particles; Sebum; Skin Oils; Sunscreen; Sweat |
| Global Product Type: | Facial Wet Wipes |
| Global Product Type: | Facial Wet Wipes |
| Length: | 9.25" |
| Length: | 9.25" |
| Material(s): | Viscose |
| Material(s): | Viscose |
| Number of Plies: | 1 |
| Number of Plies: | 1 |
| Number of Towels/Wipes Per Container: | 1 |
| Number of Towels/Wipes Per Container: | 1 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Product Packaging: | Individually Wrapped |
| Product Packaging: | Individually Wrapped |
| Scent: | Fresh Aloe |
| Scent: | Fresh Aloe |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Towel/Wipe Type: | Facial Wipes |
| Towel/Wipe Type: | Facial Wipes |
| Width: | 6" |
| Width: | 6" |
Additional information
| Weight | 13.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.50 × 9.00 in |
Related products
-

Badge Floral Academic/Calendar Year Wall Calendar, 24 x 36, 12-Month: (Jul 2025 to Jun 2026)/12-Month: (Jan 2026 to Dec 2026)
$34.99 Add to cart -
Emerald Isle Weekly/Monthly Planner, 8.5 x 5.5, Green Marbled Cover, 12-Month (Jan-Dec): 2026
$21.21 Add to cart -
WorkStyle Stitched Monthly Planner, 11 x 8.5, Sunbaked Clay Cover, 12-Month (Jan-Dec): 2026
$13.51 Add to cart -
Elizabeth Weekly/Monthly Planner, 11 x 8.5, Floral Artwork, Blue Cover, 12-Month (Jan-Dec): 2026
$27.24 Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.