Open Top Recycle Bin with Color-Coded Lid, 21 gal, Plastic/Stainless Steel, Silver/Blue
$458.32
Streamline your facility’s waste management with this open top bin, featuring a removable color-coded lid to designate recycling. Ensures efficient sorting, making it most appropriate for cafeterias, kitchens, and other food service areas, hospitality, medical, multi-family residential and commercial environments. Dual odor filters maintain a fresh and clean atmosphere, while the sturdy stainless steel body and ABS plastic lid guarantees durability. The slim, space-saving profile integrates seamlessly into any professional setting. Enhance your space today! Waste Receptacle Type: Indoor Recycling Bin; Material(s): Plastic; Stainless Steel; Application: Indoor Recycling; Interior Volume Capacity: 21 gal.
100 in stock
| Application: | Indoor Recycling |
|---|---|
| Color Family: | Silver |
| Color(s): | Silver/Blue |
| Depth: | 10.7" |
| Finish: | Matte |
| Global Product Type: | Indoor Recycling Bins |
| Height: | 33.7" |
| Interior Volume Capacity: | 21 gal |
| Lid Type: | Can Hole/Paper Slot |
| Material(s): | Plastic; Stainless Steel |
| Opening Type: | Open Top |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Shape: | Rectangular |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Waste Receptacle Type: | Indoor Recycling Bin |
| Width: | 16.7" |
Additional information
| Weight | 15.40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.90 × 38.90 in |

Reviews
There are no reviews yet.