0
Retractable Utility Knife, 1.25″ Blade, 3.5″ Plastic Handle, Black/Gray
$6.61
The comfort grip Utility Knife offers high quality construction, versatility and follows our longstanding tradition of value. The knife has a durable high-impact case with a rubber grip. The retractable blade locks in four positions. Includes three blades housed in internal blade storage compartment in handle. Knife Type: Utility; Blade Type: Retractable; Blade Material: Steel; Number of Blades: 1.
100 in stock
SKU: GNS12243
Categories: A-Style Envelopes, Chair Accessories, Chairs, Stools & Seating Accessories, Cutlery, Cutting & Measuring Devices, Disposable Knives, Envelopes & Mail Supplies, Food, Foodservice, Furniture, Hand Tools, Janitorial & Facilities, Knives, Levels, Meals & Snack Bars, Measuring, Leveling & Inspection Tools, Office, Safety & Industrial, Safety Tapes, Snacks, Tape Measures, Toilet Tissues, Towels, Tissues & Dispensers, Workplace Safety & PPE
Brand: Sheffield
| Blade Length: | 1.25" |
|---|---|
| Blade Material: | Steel |
| Blade Shape: | Triangular |
| Blade Storage: | Yes |
| Blade Thickness: | 0.03" |
| Blade Type: | Retractable |
| Blade Width: | 2.44" |
| Color(s): | Black/Gray |
| Global Product Type: | Retractable Utility/Box Cutters |
| Handle Length: | 3.5" |
| Handle Material(s): | Plastic |
| Knife Type: | Utility |
| Number of Blades: | 1 |
| Package Includes: | (3) Blades |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
Additional information
| Weight | 0.35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.30 × 0.80 in |
Be the first to review “Retractable Utility Knife, 1.25″ Blade, 3.5″ Plastic Handle, Black/Gray” Cancel reply
Related products
-

Badge Floral Academic/Calendar Year Wall Calendar, 24 x 36, 12-Month: (Jul 2025 to Jun 2026)/12-Month: (Jan 2026 to Dec 2026)
$34.99 Add to cart -
Hera Weekly Monthly Planner, Wavy Lines, 11 x 8.5, Black/Gold Cover, 12-Month (Jan to Dec): 2026
$26.19 Add to cart -
Emerald Isle Weekly/Monthly Planner, 8.5 x 5.5, Green Marbled Cover, 12-Month (Jan-Dec): 2026
$21.21 Add to cart -
Elizabeth Weekly/Monthly Planner, 11 x 8.5, Floral Artwork, Blue Cover, 12-Month (Jan-Dec): 2026
$27.24 Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.