Sealed Battery Carbon Monoxide Alarm, Lithium-Ion Battery, 4.5 x 1.5 x 2.75
$98.87
Keep your family safe without the hassle of battery-replacement and maintenance. The sealed-in battery keeps this carbon monoxide alarm functioning for ten years without the need for replacement. Easy to install alarm automatically activates when attached to the mounting bracket. Test/reset button tests unit for proper operation and resets carbon monoxide alarm. Green LED flashes every 30 seconds, indicating unit is operating properly. Red LED will pulse and a loud alarm pattern will sound when a dangerous level of carbon monoxide is detected. Red LED will also flash every 60 seconds if a high level of carbon monoxide has been detected within 14 days. Alarm(s): 85 dB at 10 ft; Sensors: Electrochemical; Size: 4.5 x 1.5 x 2.75; Power Source(s): Lithium-Ion Battery.
100 in stock
| Alarm(s): | 85 dB at 10 ft |
|---|---|
| Compliance Standards: | UL Listed |
| Global Product Type: | Carbon Monoxide Detectors |
| Mounting Details: | Wall |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Power Source(s): | Lithium-Ion Battery |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Sensors: | Electrochemical |
| Size: | 4.5 x 1.5 x 2.75 |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
Additional information
| Weight | 1.35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.50 × 2.75 in |

Reviews
There are no reviews yet.