0
Site Safety Hanging Sign, 50 x 1 x 13, Yellow
$64.28
The Rubbermaid Commercial Hanging Safety Sign, “Closed for Cleaning” is mounted on a twist-action pole that extends up to 50″ wide to prevent entry through even wide hospital doors. This safety sign is made of a soft, pliable material that rolls around the pole for easy storage when not in use. The color is both ANSI and OSHA-compliant. Frame Color: Yellow; Size: 50 x 1 x 13; Message(s): Closed For Cleaning; Material(s): Plastic.
100 in stock
SKU: RCP9S15YEL
Categories: Building & MRO Supplies, Facility Maintenance, Furniture, Janitorial & Facilities, Office, Room Accessories, Safety & Industrial, Signs, Signs & Sign Holders, Traffic & Flood Barriers
Brand: Rubbermaid® Commercial
| Compliance Standards: | OSHA Compliant |
|---|---|
| Depth: | 1" |
| Face Color(s): | Yellow |
| Frame Color: | Yellow |
| Frame Material: | Plastic |
| Global Product Type: | Facility Management Signs |
| Graphics Color(s): | Black |
| Height: | 13" |
| Height (Max): | 13" |
| Lettering: | Block |
| Material(s): | Plastic |
| Message(s): | Closed For Cleaning |
| Mounting Details: | Twist-Action Pole |
| Orientation: | Horizontal |
| Placement: | Door; Wall |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Shape: | Rectangle |
| Size: | 50 x 1 x 13 |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Width: | 50" |
Additional information
| Weight | 0.85 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.50 × 1.20 in |
Be the first to review “Site Safety Hanging Sign, 50 x 1 x 13, Yellow” Cancel reply
Related products
-
Weekly Time Sheets, One Part (No Copies), 8.5 x 5.5, 100 Forms/Pad, 2 Pads/Pack
$5.95 Add to cart -
Attendance Records, One Part (No Copies), 11 x 8.5, 50 Forms Total
$8.28 Add to cart -
Time Cards for Acroprint, Amano and Lathem Time Clocks, One Side, Weekly, 3.38 x 9, 200/Pack
$18.13 Add to cart -
Gummi Bears, 12 Assorted Fruit Flavors, 5 lb Bag
$24.99 Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.