0
Snap-Off Utility Knife Set, 9 mm Knife, 18 mm Knife, Orange/Black
$5.49
The Great NeckĀ®-2 Piece Snap-Off Utility Knife Set includes a 9 mm and 18 mm snap-off knife and is perfect for light duty cutting of paper, vinyl, and leather. The end of the blade snaps off easily to provide a fresh new cutting edge, with a locking slide to ensure safety. A convenient pocket clip makes it easy to carry around. Knife Type: Utility; Blade Type: Snap Off; Blade Material: Steel; Number of Blades: 2.
100 in stock
| Applicable Material: | Leather; Paper; Vinyl |
|---|---|
| Blade Material: | Steel |
| Blade Storage: | Yes |
| Blade Type: | Snap Off |
| Blade Width: | 9 mm; 18 mm |
| Color(s): | Orange/Black |
| Global Product Type: | Snap Blade Utility/Box Cutters |
| Handle Length: | 5.25"; 6" |
| Handle Material(s): | Plastic |
| Knife Type: | Utility |
| Number of Blades: | 2 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
Additional information
| Weight | 0.15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.50 × 0.80 in |

Reviews
There are no reviews yet.