0
Stacking Recycle Bin, 18 gal, Polyethylene, Blue
$66.68
The Rubbermaid Recycling Bin is made from linear low density polyethylene to withstand harsh weather conditions and prevent cracking, denting, or bowing. This recycle bin is stackable for convenient use of multiple containers at one time and nestable for easy storage. This recycling bin is imprinted with the universal recycling logo for increased waste management compliance. Waste Receptacle Type: Indoor Recycling Bin; Material(s): Polyethylene; Application: Indoor Recycling; Interior Volume Capacity: 18 gal.
100 in stock
| Application: | Indoor Recycling |
|---|---|
| Color Family: | Blue |
| Color(s): | Blue |
| Depth: | 26" |
| Global Product Type: | Indoor Recycling Bins |
| Height: | 14.75" |
| Interior Volume Capacity: | 18 gal |
| Liner Material: | Rigid Plastic |
| Material(s): | Polyethylene |
| Opening Type: | Open Top |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Shape: | Rectangular Prism |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Waste Receptacle Type: | Indoor Recycling Bin |
| Width: | 16" |
Additional information
| Weight | 4.83 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.00 × 14.75 in |
Be the first to review “Stacking Recycle Bin, 18 gal, Polyethylene, Blue” Cancel reply
Related products
-
PRESSTEX Report Cover with Tyvek Reinforced Hinge, Top Bound, Two-Piece Prong Fastener, 2″ Capacity, 8.5 x 11, Light Blue
$10.06 Add to cart -
PRESSTEX Report Cover with Tyvek Reinforced Hinge, Side Bound, 2-Piece Prong Fastener, 8.5 x 11, 3″ Capacity, Dark Green
$7.64 Add to cart -
Pressboard Classification Folders, 2/5-Cut Tab, Expands 4″, 3 Dividers, 8 Fasteners, Legal Size, Earth Red, 10/Box
$170.50 Add to cart -
Standard Two-Piece Two-Prong Paper Fastener Base and Compressor Sets, 2″ Capacity, 2.75″ Center to Center, Silver, 50/Box
$15.73 Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.