DesignJet HD Pro2 44″ Wireless Wide Format Inkjet Printer
$38,475.00
Quickly print and scan maps, drawings, POP graphics/displays, posters, photos, and more with the HP DesignJet HD Pro 2 44″ MFP. See high-quality results delivered efficiently and securely. Accelerate workflows. Save scans as PDF, TIFF, JPEG or DWF files. Do batch scanning. Create multipage PDFs. Protect printers/data from unauthorized access with HP Secure Boot, whitelisting and a 500 GB encrypted hard disk. Reproduce colors with excellent accuracy with CCD technology that enables high quality color scanning and copying. Print Resolution (Black) (Width x Height): 2400 x 1200 dpi; Print Resolution (Color) (Width x Height): 2400 x 1200; B&W or Color Output: Color; Printing Type: Wide Format Inkjet.
100 in stock
| B&W or Color Output: | Color |
|---|---|
| Compliance Standards: | Energy Star Rated |
| Connector/Port/Interface: | Ethernet; USB; Wi-Fi |
| Depth: | 27.4" |
| Emulations: | Adobe® PostScript®3; Adobe® PDF 1.7; CALS G4; HP-GL/2; HP-RTL; JPEG; TIFF |
| Global Product Type: | Wide Format Inkjet Printers |
| Height: | 39.3" |
| LCD Display (Yes/No): | Yes |
| Maximum Memory: | 128 GB |
| Maximum Paper Size: | 44" |
| Model Name/Number: | DesignJet HD Pro2 44" |
| Network Capable: | Yes |
| Network Ready: | Yes |
| Network Types: | 10/100/1000Base-T Ethernet; 802.11b/g/n Wireless |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Printers Carriage: | Wide |
| Printing Type: | Wide Format Inkjet |
| Print Resolution (Black) (Width x Height): | 2400 x 1200 dpi |
| Print Resolution (Color) (Width x Height): | 2400 x 1200 |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Standard Memory: | 128 GB |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Wide Format Print Width: | 44" |
| Width: | 70.9" |
Additional information
| Weight | 511.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 50.00 × 30.00 in |

Reviews
There are no reviews yet.