Heavy-Duty End Tab Fastener Folders, Straight Tab, Expands 0.75″, 2 Fasteners, Letter Size, Manila, 50/Box
$19.78
A smart solution for shelf filing systems—keep important records organized with Medical Arts Press® Heavy-Duty End Tab Fastener Folders. Durable, double-thick, extended end tabs feature embossed labeling lines to help you ensure your labels are applied neatly—simply use the lines to line up your labels. Heavyweight manila paper stock provides the strength required to stand up to the wear and tear that frequently accessed files are exposed to, and the folders’ embedded fasteners allow you to subdivide your documents as needed. To accommodate growing files, their spines are also scored for expansion. Folder Size: Letter; Total Number of Fasteners: 2; Cover Tab Style: End Tab; Cover Tab Cut: Straight.
100 in stock
| Barrel Color: | Black |
|---|---|
| Barrel Color Assortment: | Black |
| Color Family: | Manila |
| Color Family: | Black |
| Cover Color: | Manila |
| Cover Fasteners: | 2 |
| Cover Material(s): | 14-pt Manila |
| Cover Tab Cut: | Straight |
| Cover Tab Style: | End Tab |
| Erasable Ink: | Yes |
| Expansion: | 0.75" |
| Folder Size: | Letter |
| Global Product Type: | Undivided Fastener Folders |
| Global Product Type: | Gel Pens |
| Grip Type: | Dimpled Rubber |
| Ink Color: | Black |
| Pen Style: | Retractable |
| Pen Sub-Brand & Product Family: | FriXion Ball® Clicker Erasable |
| Pen Tip Type: | Conical |
| Pen Type: | Gel Pen |
| Pocket Clip: | Yes |
| Point Size: | 0.7 mm |
| Point Size Type: | Fine |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 10% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Refillable: | Yes |
| Special Ink Properties: | Thermo-Sensitive Water-Based Gel |
| Total Number of Fasteners: | 2 |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Total Recycled Content Percent: | 10% |
| Visible Ink Supply: | No |
Additional information
| Weight | 6.11 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.39 × 4.85 in |

Reviews
There are no reviews yet.