0
Microfiber Wet Mop Head, Blue, 18 x 5, Split Microfiber, Hook and Loop Back, Dozen
$182.58
Boardwalk® Microfiber Mop Head is a quality microfiber mop head that’s a versatile cleaning tool for smooth floor surfaces. The mop head is designed to collect and trap dust and dirt particles, removing them from the surface while wiping clean. The soft microfiber pad is smooth, absorbent, and safe for use on delicate surfaces. Machine washable and engineered to withstand repeated launderings. 100% Spilt Microfiber Flat Mop; Wet Mop; Nylon Velcro Backing. Mop Head Type: Microfiber; Application: Floors; Mop Head Style: Microfiber; Mop Head Size: 18″ x 5″.
100 in stock
| Application: | Floors |
|---|---|
| For Use With: | Mop Frames |
| Global Product Type: | Dust Mop Heads |
| Headband Color: | Blue |
| Mop Head Color: | Blue |
| Mop Head Material: | Microfiber |
| Mop Head Size: | 18" x 5" |
| Mop Head Style: | Microfiber |
| Mop Head Type: | Microfiber |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Special Features: | 100% Spilt Microfiber Flat Mop; Wet Mop; Nylon Velcro Backing |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Washable: | Yes |
Additional information
| Weight | 3.50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.00 × 5.50 in |

Reviews
There are no reviews yet.