Slide ‘N Grip Binding Bars, 40-Sheet Capacity, 11″ x 0.25″, White, 100/Box
$23.90
Simple to use and professional in appearance, Slide ‘N Grip Binding Bars help protect the documents, while keeping the information in order. Bars slide easily on to report covers to securely hold 8.5″ x 11″ documents. The bars can be used alone or paired with the Report Cover Only to ensure the pages are protected. Allows you to quickly bind unpunched reports and add or remove pages. 1/4 inch holds up to 40 sheets. This product will be cheerfully replaced with one of equal value if defective in materials, manufacturing or packaging at the time of purchase. Except for such replacement, this product is sold without warranty or liability even though defect, damage or loss is caused by negligence or other fault. Bar Size: 11″ x 0.25″. Binding Bar Length: 11″; Binding Bar Capacity: 0.25″; Sheet Size: 8.5 x 11; Sheet Capacity: 40.
100 in stock
| Binding Bar Capacity: | 0.25" |
|---|---|
| Binding Bar Length: | 11" |
| Color(s): | White |
| For Use With: | C-LineĀ® No-Punch Report Covers |
| Global Product Type: | Slide-Style Binding Bars |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Sheet Capacity: | 40 |
| Sheet Size: | 8.5 x 11 |
| Special Features: | Bar Size: 11" x 0.25" |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
Additional information
| Weight | 3.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.70 × 1.70 in |
Related products
-
Pocket Size Monthly Planner Refill, 6 x 3.5, White Sheets, 12-Month (Jan to Dec): 2026
$14.13 Add to cart -
Dewdrop Academic Weekly Monthly Planner, Watercolor Floral, Blue/Gray/Purple Cover, 12-Month (July to June): 2025 to 2026
$26.19 Add to cart -
Weekly Appointment Book Refill Hourly Ruled, 6.25 x 3.25, White Sheets, 12-Month (Jan to Dec): 2026
$22.25 Add to cart -
Abyss Weekly/Monthly Planner, 8.5 x 5.5, Water-Inspired Artwork, Blue Cover, 12-Month(Jan-Dec): 2026
$21.21 Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.