0
imagePROGRAF TX-3200 36″ Wireless Wide Format Inkjet Printer with Stacker
$12,141.00
With the capability to print both monochrome line drawings and eye-catching full-color posters, the imagePROGRAF 36″ TX-3200 Large Format Printer is designed with production and versatility in mind within the aqueous inkjet market. With Stacker. Print Resolution (Black) (Width x Height): 2400 x 1200 dpi; Print Resolution (Color) (Width x Height): 2400 x 1200 dpi; B&W or Color Output: Color; Printing Type: Wide Format Inkjet.
100 in stock
| Borderless Printing: | Yes |
|---|---|
| Borderless Printing: | Yes |
| B&W or Color Output: | Color |
| B&W or Color Output: | Color |
| Compliance Standards: | Energy Star Rated; EPEAT Gold |
| Compliance Standards: | Energy Star Rated; EPEAT Gold |
| Connector/Port/Interface: | Ethernet; USB; Wi-Fi |
| Connector/Port/Interface: | Ethernet; USB; Wi-Fi |
| Depth: | 64" |
| Depth: | 64" |
| Global Product Type: | Wide Format Inkjet Printers |
| Global Product Type: | Wide Format Inkjet Printers |
| Height: | 41" |
| Height: | 41" |
| LCD Display (Yes/No): | Yes |
| LCD Display (Yes/No): | Yes |
| Maximum Memory: | 2 GB |
| Maximum Memory: | 2 GB |
| Model Name/Number: | imagePROGRAF TX-3200 |
| Model Name/Number: | imagePROGRAF TX-3200 |
| Network Capable: | Yes |
| Network Capable: | Yes |
| Network Ready: | Yes |
| Network Ready: | Yes |
| Network Types: | 10/100/1000Base-T Ethernet; 802.11b/g/n Wireless |
| Network Types: | 10/100/1000Base-T Ethernet; 802.11b/g/n Wireless |
| Operating System Compatibility: | Mac® OS 11.7.10-14x; Windows® Server 2008, 7, 8.1, Server 2012, Server 2016, Server 2019, Server 2023 |
| Operating System Compatibility: | Mac® OS 11.7.10-14x; Windows® Server 2008, 7, 8.1, Server 2012, Server 2016, Server 2019, Server 2023 |
| PC Free Printing: | Yes |
| PC Free Printing: | Yes |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Printing Type: | Wide Format Inkjet |
| Printing Type: | Wide Format Inkjet |
| Print Resolution (Black) (Width x Height): | 2400 x 1200 dpi |
| Print Resolution (Black) (Width x Height): | 2400 x 1200 dpi |
| Print Resolution (Color) (Width x Height): | 2400 x 1200 dpi |
| Print Resolution (Color) (Width x Height): | 2400 x 1200 dpi |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Roll Capacity: | 59 ft |
| Roll Capacity: | 59 ft |
| Special Features: | With Stacker |
| Special Features: | With Stacker |
| Standard Memory: | 2 GB |
| Standard Memory: | 2 GB |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Wide Format Print Width: | 36" |
| Wide Format Print Width: | 36" |
| Width: | 36" |
| Width: | 36" |
| Wireless Printing: | Yes |
| Wireless Printing: | Yes |
Additional information
| Weight | 346.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.00 × 41.00 in |

Reviews
There are no reviews yet.