imagePROGRAF TC-21 24″ Wide Format Inkjet Printer
$799.99
The imagePROGRAF TC-21 printer is designed to provide the versatility that users need to create high-quality posters, banners, CAD drawings, labels and more. Ideal for education, home offices, grocery stores, healthcare, architectural and construction environments, this all-around and versatile large format printer can print on compatible roll media up to 24″ wide or print labels as well as letter/A4 to A1 size prints from the Automatic Sheet Feeder. With the inclusion of 280 ml of ink—four 70 ml per ink bottles—the TC-21 sets itself apart by offering the largest ink capacity in its class, providing users the ability to print more without frequent refills. Print Resolution (Black) (Width x Height): 2400 x 1200 dpi; Print Resolution (Color) (Width x Height): 2400 x 1200 dpi; B&W or Color Output: Color; Printing Type: Wide Format Inkjet.
100 in stock
| Borderless Printing: | No |
|---|---|
| Borderless Printing: | No |
| B&W or Color Output: | Color |
| B&W or Color Output: | Color |
| Compliance Standards: | Energy Star Rated; EPEAT Gold Certified |
| Compliance Standards: | Energy Star Rated; EPEAT Gold Certified |
| Connector/Port/Interface: | Ethernet; USB; Wi-Fi |
| Connector/Port/Interface: | Ethernet; USB; Wi-Fi |
| Depth: | 44" |
| Depth: | 44" |
| Global Product Type: | Wide Format Inkjet Printers |
| Global Product Type: | Wide Format Inkjet Printers |
| Height: | 14.5" |
| Height: | 14.5" |
| LCD Display (Yes/No): | Yes |
| LCD Display (Yes/No): | Yes |
| Model Name/Number: | imagePROGRAF TC-21 |
| Model Name/Number: | imagePROGRAF TC-21 |
| Network Capable: | No |
| Network Capable: | No |
| Network Ready: | No |
| Network Ready: | No |
| Operating System Compatibility: | Mac® OS 11.7.10-15; Windows® Server 2008, 7, 8, Server 2012, 10, 11, Server 2016, Server 2019, Server 2022, Server 2025 |
| Operating System Compatibility: | Mac® OS 11.7.10-15; Windows® Server 2008, 7, 8, Server 2012, 10, 11, Server 2016, Server 2019, Server 2022, Server 2025 |
| Package Includes: | 70 mL Black Ink Bottle; 70 mL Cyan Ink Bottle; 70 mL Magenta Ink Bottle; 70 mL Yellow Ink Bottle |
| Package Includes: | 70 mL Black Ink Bottle; 70 mL Cyan Ink Bottle; 70 mL Magenta Ink Bottle; 70 mL Yellow Ink Bottle |
| Paper Feeder Type: | Automatic Roll Feed; Automatic Sheet Feed |
| Paper Feeder Type: | Automatic Roll Feed; Automatic Sheet Feed |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Printing Type: | Wide Format Inkjet |
| Printing Type: | Wide Format Inkjet |
| Print Resolution (Black) (Width x Height): | 2400 x 1200 dpi |
| Print Resolution (Black) (Width x Height): | 2400 x 1200 dpi |
| Print Resolution (Color) (Width x Height): | 2400 x 1200 dpi |
| Print Resolution (Color) (Width x Height): | 2400 x 1200 dpi |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Roll Capacity: | 24 ft |
| Roll Capacity: | 24 ft |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Wide Format Print Width: | 13.1" |
| Wide Format Print Width: | 13.1" |
| Width: | 28" |
| Width: | 28" |
| Wireless Printing: | No |
| Wireless Printing: | No |
Additional information
| Weight | 99.20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.00 × 14.50 in |

Reviews
There are no reviews yet.