0
EcoStep Wiper Mat, Rectangular, Charcoal Gray Cut Pile Surface, 48″ x 96″
$282.35
P.E.T. fiber surface wiper mat. Vinyl backing for durability and optimal floor surface protection. Quality plush surface wipes and dries shoes and grasps fine dust. Retains up to 20% more moisture than standard olefin wiper mats. Prevents floor deterioration and trip hazards due to slippery entrances and corridors. Use in combination with the EcoPlus+ wiper/scraper mat for best results. Indoor/Outdoor: Indoor; Compatible Surface: Hard Floors; Grade: Light Duty; Mat Shape: Rectangular.
100 in stock
| Backing Material: | Vinyl-Organic Resin Blend |
|---|---|
| Backing Material: | Vinyl-Organic Resin Blend |
| Color Family: | Gray |
| Color Family: | Gray |
| Compatible Surface: | Hard Floors |
| Compatible Surface: | Hard Floors |
| Global Product Type: | Wiper Mats & Rugs |
| Global Product Type: | Wiper Mats & Rugs |
| Grade: | Light Duty |
| Grade: | Light Duty |
| Indoor/Outdoor: | Indoor |
| Indoor/Outdoor: | Indoor |
| Length: | 96" |
| Length: | 96" |
| Mat Shape: | Rectangular |
| Mat Shape: | Rectangular |
| Mat Surface: | Cut Pile |
| Mat Surface: | Cut Pile |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 50% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 50% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Surface Color: | Charcoal Gray |
| Surface Color: | Charcoal Gray |
| Surface Material: | Polyethylene Terephthalate (PET) Polyester |
| Surface Material: | Polyethylene Terephthalate (PET) Polyester |
| Thickness: | 0.25" |
| Thickness: | 0.25" |
| Total Recycled Content Percent: | 50% |
| Total Recycled Content Percent: | 50% |
| Width: | 48" |
| Width: | 48" |
Additional information
| Weight | 22.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.25 × 7.25 in |

Reviews
There are no reviews yet.