Modeling Compound, Yellow, 4 oz
$4.51
Add a new dimension to creative art projects with Crayola® Model Magic® and bring your daydreams to life! Model Magic® is a soft, easy-to-use modeling material that lets you and your kids create colorful, keepable art. Plus, it’s great to have on hand for slime supplies, too. Unlike traditional modeling clay, which can be tricky to use, Model Magic® is designed specifically to help young artists as they learn to manipulate, sculpt and create. It also usually air-dries within 24 hours; and when dry, Model Magic® is lightweight and flexible, making it ideal for crafting with the kids. To reuse it again and again, simply keep it stored in an airtight container. Age Recommendation: All Ages; Color(s): Yellow; Product Packaging: Packet; Weight: 4 oz.
100 in stock
| Age Recommendation: | All Ages |
|---|---|
| Age Recommendation: | All Ages |
| Color(s): | Yellow |
| Color(s): | Yellow |
| Global Product Type: | Non-Drying Modeling Clay |
| Global Product Type: | Non-Drying Modeling Clay |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Product Packaging: | Packet |
| Product Packaging: | Packet |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Weight: | 4 oz |
| Weight: | 4 oz |
Additional information
| Weight | 0.29 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.30 × 1.30 in |

Reviews
There are no reviews yet.