0
Superior Image Premium Green Edge Sign Holders, 11 x 8.5 Insert, Clear/Green
$37.01
Display your message in style with this premium green-edge sign holder. Sleek design provides a glass-like appearance with smooth, rounded, green-tinted edges that enhance your insert. Lightweight and durable with easy side- and bottom-loading capabilities to quickly change out your sign. Great for displaying high-end signage, awards or certificates. Clear viewing panels from both sides offer full visibility and protects inserts from damage. Accommodates 8.5″ x 11″ inserts. Face Color(s): Clear; Frame Color: Clear; Size: 11.06 x 3.34 x 8.75; Message(s): Customizable.
100 in stock
| Base Material: | PMMA |
|---|---|
| Base Material: | PMMA |
| Depth: | 3.34" |
| Depth: | 3.34" |
| Face Color(s): | Clear |
| Face Color(s): | Clear |
| Frame Color: | Clear |
| Frame Color: | Clear |
| Frame Material: | PMMA |
| Frame Material: | PMMA |
| Global Product Type: | Sign Frames & Holders |
| Global Product Type: | Sign Frames & Holders |
| Height: | 8.75" |
| Height: | 8.75" |
| Height (Max): | 8.75" |
| Height (Max): | 8.75" |
| Insert Size: | 11 x 8.5 |
| Insert Size: | 11 x 8.5 |
| Loading: | Bottom; Side |
| Loading: | Bottom; Side |
| Material(s): | PMMA |
| Material(s): | PMMA |
| Message(s): | Customizable |
| Message(s): | Customizable |
| Orientation: | Horizontal |
| Orientation: | Horizontal |
| Placement: | Desktop |
| Placement: | Desktop |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Shape: | Rectangle |
| Shape: | Rectangle |
| Size: | 11.06 x 3.34 x 8.75 |
| Size: | 11.06 x 3.34 x 8.75 |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Width: | 11.06" |
| Width: | 11.06" |
| Write-On/Wipe Off Surface: | Yes |
| Write-On/Wipe Off Surface: | Yes |
Additional information
| Weight | 1.17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.06 × 3.50 in |

Reviews
There are no reviews yet.