0
Two Hole Pencil Sharpener, 2 x 2 x 1.25, Green/Yellow
$4.39
The World’s Best Pencil® Company now brings you a best-in-class German-engineered pencil sharpener! Cheap sharpeners can break easily, over-sharpen pencils, and break tips resulting in unnecessary pencil waste. The Ticonderoga® pencil sharpener is German-engineered, with quality metal blades that sharpen cleanly and with ease. Sharpener Type: Manual; Power Type: Manual; Intended-Use Environment: School; Overall Performance Rating: Light-Duty.
100 in stock
| Color Family: | Green |
|---|---|
| Color Family: | Green |
| Color(s): | Green/Yellow |
| Color(s): | Green/Yellow |
| Cutter Material(s): | Carbon Steel |
| Cutter Material(s): | Carbon Steel |
| Cutter Rating: | Standard |
| Cutter Rating: | Standard |
| Depth: | 2" |
| Depth: | 2" |
| Diameter: | 2" |
| Diameter: | 2" |
| Global Product Type: | Handheld Pencil & Crayon Sharpeners |
| Global Product Type: | Handheld Pencil & Crayon Sharpeners |
| Height: | 2 |
| Height: | 2 |
| Intended-Use Environment: | School |
| Intended-Use Environment: | School |
| Number of Pencil Size Settings: | 2 |
| Number of Pencil Size Settings: | 2 |
| Overall Performance Rating: | Light-Duty |
| Overall Performance Rating: | Light-Duty |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Power Type: | Manual |
| Power Type: | Manual |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Quietness Rating: | Classroom-Quiet |
| Quietness Rating: | Classroom-Quiet |
| Sharpeners Safety Features: | Pencil Saver |
| Sharpeners Safety Features: | Pencil Saver |
| Sharpener Type: | Manual |
| Sharpener Type: | Manual |
| Shavings Receptacle: | Yes |
| Shavings Receptacle: | Yes |
| Shavings Receptacle Size: | 2" x 2" x 1.25" |
| Shavings Receptacle Size: | 2" x 2" x 1.25" |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Width: | 1.25" |
| Width: | 1.25" |
Additional information
| Weight | 0.10 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.00 × 7.00 in |

Reviews
There are no reviews yet.