ProFlex 7021 Hi-Vis Nitrile-Coated CR Gloves, EN388: 4342B, 8.5″ Long, Small, Lime, Pair
$11.15
The ProFlex 7021 Nitrile Coated Gloves feature ANSI A2 cut protection for safety around sharp materials. Unlike other bulky cut-resistant gloves, the 18-gauge HPPE nylon-spandex knit protects hands while maintaining a soft, lightweight and flexible form fit. The snug knit cuffs are longer than most on the market, a feature that enhances fit and extends protection while keeping dirt and debris out. Coated in WSX nitrile, (W)et (S)urface E(X)treme, these utility work gloves are designed for optimal performance when handling wet or oily materials and surfaces. To prevent hands from overheating, they are first dipped in a water-based PU coating that wicks sweat and allows airflow to pass through. Then, they are dipped in an innovative anti-slip sandy nitrile designed to absorb and disperse liquids from the surface. ANSI Cut Resistance: A2; ANSI Abrasion Resistance: Level 3; ANSI Puncture Resistance: Level 2; Anti-Vibration: No.
100 in stock
| ANSI Abrasion Resistance: | Level 3 |
|---|---|
| ANSI Cut Resistance: | A2 |
| ANSI Puncture Resistance: | Level 2 |
| Anti-Vibration: | No |
| Color Family: | Green |
| Color(s): | Lime |
| EN 388 Badge: | 4342B |
| Global Product Type: | Coated Work Gloves |
| Glove Shell: | Synthetic Fabric; Synthetic Rubber |
| Length: | 8.5" |
| Material(s): | High-Performance Polyethylene (HPPE) Nylon Spandex Blend; Polyurethane (PU); WSX Nitrile |
| Padded Knuckles: | No |
| Padded Palm: | No |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Size Type: | Small |
| Thickness/Gauge: | 18 ga |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Wrist Style: | Knit |
Additional information
| Weight | 0.10 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.00 × 0.75 in |

Reviews
There are no reviews yet.