0
GloWear 8216BA Class 2 Breakaway Mesh ID Holder Vest, Polyester, Large/X-Large, Lime
$19.85
Class 2 Breakaway Mesh Vest with ID Badge Holder offers a hook and loop front, shoulders and sides. Features a clear ID badge holder pocket on left chest for identification. Apparel Type: Safety Vest; Material(s): Polyester; Color(s): Lime; Color Family: Green.
100 in stock
| Apparel Type: | Safety Vest |
|---|---|
| Color Family: | Green |
| Color(s): | Lime |
| Compliance Standards: | ANSI/ISEA 107, Type R Class 2 |
| Global Product Type: | Safety Vests |
| Material(s): | Polyester |
| Number of Pockets: | 2 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Size Group: | Large/X-Large |
| Suggested Use: | Safety |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Waist Size: | 44" to 52" |
| Washable: | Yes |
Additional information
| Weight | 0.70 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.25 × 1.00 in |

Reviews
There are no reviews yet.