0
GloWear 8248Z Class 2 Two-Tone Surveyors Zipper Vest, Polyester, 4X-Large/5X-Large, Lime
$16.86
The GloWear 8248Z Class 2 Surveyors Vest has a solid front, mesh back and zipper closure. Two-tone design. Lots of pockets, two inside and four outside pockets. What’s not to love? Features 2 ANSI-compliant reflective. Reflective is set on 3.5 contrasting background. Dual radio mic tabs. Apparel Type: Safety Vest; Material(s): Polyester; Color(s): Lime; Color Family: Green.
100 in stock
| Apparel Type: | Safety Vest |
|---|---|
| Color Family: | Red |
| Color Family: | Green |
| Color(s): | Lime |
| Compliance Standards: | ANSI 107 |
| Cover Color: | Red |
| Cover Fastener Capacity: | 2" |
| Cover Fasteners: | 2 |
| Cover Material(s): | 25-pt Pressboard |
| Cover Tab Cut: | 2/5-Cut |
| Cover Tab Position: | Right of Center |
| Cover Tab Style: | Top Tab |
| Divider Color: | Kraft |
| Divider Fastener Capacity: | 1" |
| Divider Material: | 11-pt Kraft |
| Divider Tab Cut: | 2/5-Cut |
| Divider Tab Style: | Top Tab |
| Expansion: | 2.5" |
| Fasteners per Divider: | 2 |
| Folder Size: | Letter |
| Global Product Type: | Safety Vests |
| Global Product Type: | Divided Classification Folders |
| Green Information: | Cover contains a minimum of 30% post-consumer recycled content, 60% total recycled content; dividers contain 10% post-consumer recycled content, 10% total recycled content. |
| Material(s): | Polyester |
| Number of Pockets: | 6 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Size Group: | 4X-Large/5X-Large |
| Suggested Use: | Safety |
| Total Number of Dividers: | 2 |
| Total Number of Fasteners: | 6 |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Waist Size: | 58" to 64" |
| Washable: | Yes |
Additional information
| Weight | 0.90 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.25 × 1.00 in |


Reviews
There are no reviews yet.