GloWear 8379 Class 3 Hi-Vis Fleece Lined Bomber Jacket, Orange, 3X-Large
$87.76
GloWear 8379 Type R Class 3 Fleece-Lined High Visibility Bomber Jacket has a zip-out fleece liner and can be worn three different ways for the ultimate in adaptability for winter workwear. This fleece-lined hi-vis jacket is a Type R Class 3 winter work jacket with 2″ ANSI-compliant reflective material for compliance, visibility and warmth at an economical price. This high visibility winter jacket can be worn three different ways: 1) as a jacket with the fleece liner zipped in, 2) fleece liner on its own, or 3) wear the shell on its own for a lightweight, water-resistant outer layer. The weatherproof 300D oxford outer shell with a PU coating resists water and wind to keep you dry and warm. Cuffs feature hook-and-loop straps to seal out the cold. Featuring two external front pockets. There are two mic tabs located on the upper chest of the jacket. Apparel Type: Hi-Vis Jacket; Material(s): Polyester; Color(s): Orange; Color Family: Orange.
100 in stock
| Apparel Type: | Hi-Vis Jacket |
|---|---|
| Color Family: | Orange |
| Color(s): | Orange |
| Compliance Standards: | ANSI/ISEA 107-2015 Type R, Class 3 |
| Global Product Type: | Outerwear |
| Material(s): | Polyester |
| Number of Pockets: | 4 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Size Group: | 3X-Large |
| Suggested Use: | Safety |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Waist Size: | 50" to 54" |
| Washable: | Yes |
Additional information
| Weight | 2.25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.60 × 3.00 in |

Reviews
There are no reviews yet.