GloWear 8287 Class 2 Hi-Vis Jacket with Removable Sleeves, Small, Orange
$135.33
The Glowear 8287 Type R Class 2 Thermal High Visibility Jacket with Removable Sleeves can be worn three different ways for the ultimate in adaptability. Wear on its own as a warm, high-visibility jacket, remove the zip-off sleeves on warmer days to wear it as a hi-vis vest or for serious cold-weather work, this safety reflective jacket can be zipped into our 8386 Outer Shell Hi-Vis Safety Jacket (sold separately) to create a parka. This winter work jacket features a quilted body with 100 g 3M Thinsulate Insulation which adds warmth without a lot of extra bulk and quilted sleeves with 80 g 3M Thinsulate, making this ideal winter workwear. The weatherproof 300D polyester outer shell resists wind and water, while remaining breathable. Featuring two external pockets, two mic tabs, a clear ID badge holder and YKK #5 zippers on the sleeves and front for snag-free use. This high-visibility jacket is a Class 2 garment, rated Type R for roadway work. Apparel Type: Hi-Vis Jacket; Material(s): Polyester; Color(s): Orange; Color Family: Orange.
100 in stock
| Apparel Type: | Hi-Vis Jacket |
|---|---|
| Color Family: | Orange |
| Color(s): | Orange |
| Compliance Standards: | ANSI/ISEA 107 Type R Class 2 |
| Global Product Type: | Outerwear |
| Material(s): | Polyester |
| Number of Pockets: | 2 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Size Group: | Small |
| Suggested Use: | Safety |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Waist Size: | 34" to 36" |
| Washable: | Yes |
Additional information
| Weight | 2.30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.00 × 1.50 in |

Reviews
There are no reviews yet.