SureColor S60600PE Production Edition 64″ Wide Format Inkjet Printer
$23,915.38
SureColor® S60600 features newly-developed Epson UltraChrome® GS3 4-color solvent ink for outstanding print quality, durability, and media compatibility. When combined with an all-new precision media feeding system and a high-performance Dual-Array PrecisionCore® TFP print head, the SureColor S60600 is capable of producing sellable quality banner at an astonishing 550 sq ft per hour, while also producing adhesive vinyl output at up to 310 sq ft per hour–making the new SureColor® S60600 one the most productive sign printers ever developed. Print Resolution (Black) (Width x Height): 1440 x 1440 dpi; Print Resolution (Color) (Width x Height): 1440 x 1440 dpi; B&W or Color Output: Color; Printing Type: Wide Format Inkjet.
100 in stock
| Borderless Printing: | Yes |
|---|---|
| B&W or Color Output: | Color |
| Connector/Port/Interface: | Ethernet; USB |
| Depth: | 34" |
| Emulations: | ESC/P Epson® raster |
| Global Product Type: | Wide Format Inkjet Printers |
| Height: | 53" |
| LCD Display (Yes/No): | No |
| Model Name/Number: | SureColor® S60600PE |
| Network Capable: | Yes |
| Network Ready: | Yes |
| Network Types: | 10/100/1000Base-T Ethernet |
| Operating System Compatibility: | Mac® OS X 10.8.x, 10.11.x and Later; Windows® 7, 8.1, 10 |
| Paper Feeder Type: | Roll Feed; Sheet Feed |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Printing Type: | Wide Format Inkjet |
| Print Resolution (Black) (Width x Height): | 1440 x 1440 dpi |
| Print Resolution (Color) (Width x Height): | 1440 x 1440 dpi |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Wide Format Print Width: | 64" |
| Width: | 103" |
| Wireless Printing: | No |
Additional information
| Weight | 1057.50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 71.50 × 43.60 in |

Reviews
There are no reviews yet.