0
Pre-Printed Heavy-Duty Reinforced File Pocket, 2″ Expansion, Letter Size, Manila, 15/Pack
$15.99
Organize work orders, invoices and other project information with these expanding job folders. Three-sided closures keep paper secure inside, while the thumb-cut fronts offer easy access to the documents stored inside. Each jacket features a preprinted form with inputs for job names, materials, labor costs and other important details. With 2″ expansions, these AdamsĀ® manila job folders hold thick stacks of paperwork. Pocket/Wallet Type: Documents/Files; Document Size Range: Letter; Overall Expansion: 2″; Color(s): Manila.
100 in stock
| Color Family: | Manila |
|---|---|
| Color(s): | Manila |
| Document Size Range: | Letter |
| Expansion Per Pocket: | 2" |
| Global Product Type: | Open Pocket Expandable Document Pockets & Wallets |
| Height: | 9.5" |
| Material(s): | Manila |
| Number of Accessory Pockets: | 0 |
| Number of File Pockets: | 1 |
| Overall Expansion: | 2" |
| Pocket/Wallet Type: | Documents/Files |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Tab Cut: | Straight |
| Tab Type: | Top Tab |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Width: | 11.75" |
Additional information
| Weight | 1.37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.50 × 1.25 in |

Reviews
There are no reviews yet.