0
SmartCompliance Moleskin/Blister Protection, 2″ Squares, 10/Box
$8.15
Premium-grade material in 2″ squares can be cut to fit any specific need. Flexible material conforms to all contours of the foot and stays securely in place. Helps prevent blisters. SmartCompliance. Bandages Type: Moleskin/Blister; Material(s): Flexible Fabric; Length: 2″; Width: 2″.
100 in stock
| Bandages Type: | Moleskin/Blister |
|---|---|
| Global Product Type: | Moleskin Patch Bandages |
| Length: | 2" |
| Material(s): | Flexible Fabric |
| Number of Pieces: | 10 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Special Features: | SmartCompliance |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Width: | 2" |
Additional information
| Weight | 0.05 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.06 × 1.88 in |

Reviews
There are no reviews yet.