0
Helios 30 Thermal Binding Machine, 300 Sheets, 20.88 x 9.44 x 3.94, Charcoal/Silver
$374.99
Ideal for medium-duty home, office or desktop use. Binds up to 300 sheets. 1-3 minute thermal binding cycle with 4-minute heat-up time. HeatShield safety barrier prevents accidental contact with the heating plate. Includes a manual document measure. Visual indicators signal when machine is ready for thermal binding and heat cycle begins once document is loaded. Ready-beep sounds when thermal binding cycle is complete. Internal clamps hold documents in place. Auto shut-off safety feature prevents overheating. Folds flat for storage. For use with thermal binding covers only. Binding Spine Type: Thermal; Binding Sheet Capacity: 300; Maximum Binding Edge: 12″; Color(s): Charcoal/Silver.
100 in stock
| Binding Sheet Capacity: | 300 |
|---|---|
| Binding Spine Type: | Thermal |
| Color(s): | Charcoal/Silver |
| Compliance Standards: | cUL Approved; UL Listed |
| Global Product Type: | Thermal Binding Machines |
| Machine Depth: | 9.44" |
| Machine Height: | 3.94" |
| Machine Width: | 20.88" |
| Maximum Binding Edge: | 12" |
| Package Includes: | Manual; Power Cord |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
Additional information
| Weight | 17.65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.75 × 9.00 in |

Reviews
There are no reviews yet.