0
Vintage Plier Stapler, 25-Sheet Capacity, Rio Red
$40.99
Take on frequent stapling tasks with more comfort and control with the retro-inspired Swingline® Vintage Plier Stapler. A great choice for businesses like food delivery services, florists and pharmacies, when the orders pile up, its all-metal construction, ergonomic design and comfortable grip make it easy to keep a cool hand through it all. Jam Free guaranteed when you choose Swingline® Premium S.F.® 4® Staples. Low-staple indicator lets you know when it’s time for a refill. High Capacity Stapling: No; Flat Clinch Plate: No; Tacking: No; Staple Capacity: Full Strip (210 Staples).
100 in stock
| Color Family: | Red |
|---|---|
| Color(s): | Rio Red |
| Crown Size: | 0.5" |
| Flat Clinch Plate: | No |
| Footnote 1: | All sheet capacities are based on 20-lb. bond |
| Global Product Type: | Pliers Staplers |
| High Capacity Stapling: | No |
| Leg Size: | 0.38" |
| Material(s): | Metal |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Power Source(s): | Manual |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Replacement Staples: | Swingline® S7035450 |
| Sheet Capacity: | 25 |
| Staple Capacity: | Full Strip (210 Staples) |
| Staple Loading: | Top |
| Tacking: | No |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Type of Staple Used: | S.F.® 4® Premium |
Additional information
| Weight | 0.82 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.50 × 1.30 in |


Reviews
There are no reviews yet.