Crawl Space Commercial Dehumidifier With Pump, 90 pt Tank Capacity, 13.31 x 34 x 25, Blue
$2,963.20
Clearing out moisture is a must for preserving good air conditioning and preventing the formation of wet patches from forming on ceilings and wall surfaces. The Global Industrial® Crawl Space Commercial Dehumidifier is built to extract moisture for basements, crawl spaces and similar areas in office buildings, warehouses and more. Electronic display screen and keypad interface is easy-to-use and includes a timer functionality, which allows the unit to run for a set number of hours. Additional control features include a stand-by mode for operation efficiency when switching to different modes, and a purge mode for pumping and draining the machine. Indicator lights on the control pad will light up to designate the current stage or status of the machine when plugged in and turned on. Built-in wheels and wide handle allow quick mobility across an even floor when moving the unit from one worksite location to another. Rotomolded polyethylene housing provides lasting durability. Pump included. Compact design with sturdy weight ensures rigid stability to reduce vibrational movement during operation. Tank Capacity: 90 pt; Color(s): Blue; Output Per Day: 90 pt; Safety Features: Overcurrent Protection; Automatic Shut Off.
100 in stock
| Amps: | 6.5 A |
|---|---|
| Color(s): | Blue |
| Compliance Standards: | cETL Listed |
| Depth: | 34" |
| Global Product Type: | Dehumidifiers |
| Height: | 25" |
| Maximum Room Size: | 1,500 to 2,000 sq ft |
| Output Per Day: | 90 pt |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Safety Features: | Overcurrent Protection; Automatic Shut Off |
| Tank Capacity: | 90 pt |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Voltage: | 120 V |
| Width: | 13.31" |
Additional information
| Weight | 82.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.30 × 25.00 in |

Reviews
There are no reviews yet.